"Enter"a basıp içeriğe geçin

TOPLUMSAL FAY HATLARI VE SİNİR UÇLARIYLA OYNANMASINA MÜSAADE ETMEYELİM!

Bazı acıların tarifi olmuyor. Neyi, ne kadar ifade etmeye çalışırsanız çalışın yine de eksik kalıyor söylenecekler. Düğüm düğüm oluyor boğazlar. Lügatimizdeki kelimeler maalesef hep yetersizlik haykırıyor. Ama her şeye rağmen, tüm musibet ve afetlere rağmen, tüm yıkıcı etkiye sahip etkilere rağmen ayakta kalmanın da çok büyük bir “karakter” gerektirdiğini bilen aziz milletimiz tüm enkazların altından kalkmayı da başaracaktır biiznillâh.

               Derinden etkilendiğimiz bugünlerde bazı şeyler var ki onlara da azami dikkat etmeliyiz. Çünkü bazı şeyleri dikkatlerden kaçırırsak yaygın bir söylemle “köprüden önceki son çıkışı” da kaçırmış oluruz. Evet, yıkıma uğradığımız, enkazlar altında kaldığımız, yaşamın ipine 212.saatte tutunabildiğimiz bugünlerde çok ama çok dikkatli olmalıyız. Çünkü bazı şeylerin hassasiyeti dikkate alınmaz ise “atı alan Üsküdar’ı da geçer, Üsküdar’ı da bırakmaz.”

               En büyük zorlukları birlikte aşmayı her dönemde başaran milletimizin sağduyusu ve birlikteliği tüm milletlere, yok olmayacak, unutulmayacak örnekler oluşturmuştur. Nice akabelerden alnımızın akıyla geçmiş, okyanuslardaki nice deli dalgalardan sahillere ulaşmış, ucu bucağı görünmeyen çöllerden, vahalardan yemyeşil ovalara ulaşan bir milletiz. Fay hatlarından çok acı kayıplar yaşasak bile bunun altından kalkmışız ve kalkarız da. Her kötü durumu yıkım için bir fırsat bilen güruhlar, bu coğrafyanın ve bu milletin çocukları olmayan/olmak istemeyen/olamayan kimselerin oyunlarına, kışkırtmalarına gelmemeliyiz. Toplumun fay hatlarıyla oynamak isteyen/oynayan ve sinir uçlarımıza sarılamayacak yaralara yol açacak dokunuşlar yapmak isteyen sözde devletçi, sözde milletçi, sözde hakkaniyetli, sözde merhametli, sözde liyakatli, sözde aydın/entelektüel/haberci/gazeteci/bilim adamı/sanatçı/siyasetçi kimselere karşı çok ama çok duyarlı ve dikkatli olmamız gerekmektedir.

               Sevgili kardeşlerim, sevgili dostlarım, paha biçilmez değerdeki memleketimin sevgili güzide insanları şu noktalara dikkat edelim. Edelim ki bu noktalar bizlerin birlik ve dirliğini, kardeşliğini ve barışını, sevgi ve sahiplenmesini ortadan kaldırmak üzere planlı yapılan provokasyonlara nefes alma fırsatı tanımayalım. Hele ki sosyal medya çöplüğüne, siyasi mikrofonlara, iyilik yapar gibi görünenlere ve dilini her daim kötülükte kullananlara dikkat etmeliyiz. Tekrar ifade ediyor ve dikkat çekiyorum ve diyorum ki aşağıdaki kısa ve öz maddeler şeklinde sıralayacağımız şeylere dikkat edelim. Dolduruşa da gelmeyelim dolmuşa da binmeyelim:

 1. Teyit edilmeyen hiçbir bilgiye itibar etmeyelim.
 2. Teyit edilmeyen hiçbir haberi yaymayalım.
 3. Sosyal medyanın karanlık sokaklarındaki yerlere girip de onların ışıklarını fazlalaştırmayalım.
 4. Youtube kanallarında sözde haberci/gazeteci/bilim adamı/sanatçı türünden kimselerin hakaret/çirkef/iftira/ayrıştırıcı/ötekileştirici/düşman ettirici sözlerine kanmayalım.
 5. Fısıltı gazetelerinin mikrofonik yaygaralarına kulak kesmeyelim.
 6. Siyasi kaygılar ve oy devşirme peşinde koşanların vatansızlık/arsızlık/aymazlık dolu açıklamalarının objektifliğini ve delillerini görmeden onlara inanmayalım ve duyduklarımızı da yaymayalım.
 7. Çocuklarımızı ve gençlerimizi kötü emellere alet ve uşak etmeyelim. Edenlerin önünde de kale gibi sapasağlam duralım.
 8. Devlet-hükümet-millet-ekonomi-politika-yönetim-kültür gibi çok hassas kavramların anlamları dışında kullanılmasını kabul etmeyelim ve safsatalara da prim vermeyelim.
 9. Özellikle eğitim öğretimin başladığı andan itibaren çocuklarımızı ve gençlerimizi devlete düşman değil de devlete layık bir fert nasıl olunurun yolunu gösterelim.
 10. Milletimizin renkleriyle oynamak isteyenlere karşı uyanık olalım. Şimdiye kadar sağcı solcu, Alevi Sünni, laik anti laik, Türk Kürt türünden söylemleriyle sahada oynanan oyunlarına gelmedik ve bundan sonra da gelmeyelim.
 11. Biliyorsak konuşalım, edebiliyorsak yardım edelim, bilmiyorsak susalım, istiyorsak dua edelim, üretebilirsek çalışalım ama asla ve asla cehaletin kıskacında pisipisine can vermeye razı olmayalım.
 12. Zamanı iyi kullanalım. Hesap soracağımız zamanı ve yeri sabırla bekleyelim. Kenetlenecek yerlerde sığ hesaplarla birlik ve dirliğe balta vurmayalım.
 13. Kutuplaştırıcı ve ötekileştirici söylemlerle milletimizin ve kültürümüzün manevi zenginliklerine düşmanlık yapanları aramıza sokmayalım.
 14. Dünyaya adaleti, hakkaniyeti, hâdimliği, dayanışmayı, imdada koşmayı ve sadece kendisinin değil tüm dünya mazlum ve afetzedelerin yaralarını sarmayı kendine görev bilmiş tarih sahnesinin en kadim ve en güzide bir milletinin genlerini taşıdıklarımızı da unutmayalım.

Kalın sağlıcakla…

Gökmen CAN

Eğitimci Sosyolog

2 Yorum

 1. Ayhan kaya
  Ayhan kaya 16 Şubat 2023

  Gökmen hocam Eline Diline sağlık
  Hepimize geçmiş olsun
  Türkiyemizin başı sagolsun

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 18 Şubat 2023

   Amin kıymetli hocam amin. Rabbim devletimizi milletimizi korusun. Afetlerden ve belalardan emin eylesin bizleri. Selam ve dua ile…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir