"Enter"a basıp içeriğe geçin

“DOST YETİŞTİRMEK” DENİLEN BİR FELSEFENİN GÜZELLİĞİ

“DOST YETİŞTİRMEK” DENİLEN BİR FELSEFENİN GÜZELLİĞİ

İstanbul’u izlerken gözlerim açık, bir dost sesine ihtiyaç duydum birdenbire. Bilirsiniz dostlarımız bizlerin çok kıymetlileridir. Her dostun kendine has bir bağlayıcılığı ve çekim alanı vardır. Şey gibi hani; anne de eş de kız kardeş de kız evlat da “kadındır” lakin hepsinin yeri birbirinden ayrıdır. Üstünlük kurma ya da üstünlük alanı oluşturma denilen bir yanlışa düşmek, aklı selim bir insan için neredeyse imkânsız bir durumdur. İşte, dostlukta da böyledir. Tam da bu noktada “duymak istediğim sesle” hasbihal etmeye başladık ve kendi adıma çok ama çok muhabbet beslediğim bu süre ve içerikte ilerlemeye başladık. Dostum, bana “dost yetiştirmek” kavramından söz etti. Sonunda da “kalemin oynarsa birkaç kelam da eylersen muhabbet dairesi ziyadeleşir” deyince de keyfim daha çok yerine geldi. Hatta argo/amiyane bir tabirle “keyfim gıcır” oldu. Çünkü konu çok değerli ve “dostum” bana bu yolda “hadi kontak aç” dedi. Durur muyum ben de? Tabii ki hayır!

Bilirsiniz, biz insanlar, fıtratımız gereği biyolojik yönünün yanı sıra sosyal yönünün de olduğu varlıklarız. Hayatımızın/hayatlarımızın getirdiği zorluklar, mücadeleler, mutluluklar, sevinçler, üzüntüler, kederler ve diğer duygusal deneyimler, bizlerin kahir ekserisi tarafından paylaşılmak ve anlamlandırılmak istenir. Bu noktada, bizlerin hayatta kalması ve mutlu olması ihtiyacı doğrultusunda, güvenebileceği bir dosta sahip olması çok büyük bir ihtiyaçtır.

Dostluğun Anlamı ve Önemi Nedir?

Dostluk, iki tarafın olduğu, karşılıklı güven, sevgi, saygı ve sahiplenmek üzerine kurulu bir birlikteliktir. Hatta “dostumun ifadesiyle” dost; başını dizine koyup her şeyi paylaşabileceğiniz, sizi yargılamadan dinleyen ve her durumda yanınızda olan kişidir. “Başını dizine koyunca” ibaresini yazınca da aklıma “hicret” geldi. Ne alaka diyenler olabilir? Ama Peygamber Efendimiz ile birlikte “hicrete izin verilen” Ebu Bekir Radıyallahu anh’ın Sevr Mağarası’ndaki halleri geldi aklıma. Sadık dost Ebu Bekir, Efendimizi rahat ettirmek adına tüm tehlike gelebilecek yerleri elbisesinden yırttığı parçalarla ve yetişmeyen tek yere de ayağının topuğunu katarak “dost” ne demektir dünyaya göstermiştir. Peki ya Efendimiz nasıl mukabele etmiştir? Ebu Bekir Radıyallahu Anh’ın dizine başını koyarak uyumaya çalışmıştır. Düşünebiliyor musunuz, Efendiler Efendisi “emin “bir şekilde “dostunu da emin bilip” öyle ilerliyorlar yaşamda. Çok büyük bir tablodur bu, çok büyük. Dostluk, denilen “özel birliktelik” insan psikolojisi üzerinde de olumlu etkiler meydana getirerek yaşamlara kalite katar. Bilim insanları yaptıkları çalışmaların sonucunda, sosyal bağları güçlü bireylerin daha sağlıklı, huzurlu ve refah bir ömür geçirdiklerini elde etmişlerdir.

               Peki, dost yetiştirilebilir miyiz? Neden olmasın ki! Biz “dost” olmayı başarabilirsek neden yetiştirmeyelim dostları. Dost yetiştirmek, “zaman, emek ve özveri” üçlüsünün varlığıyla oluşabilen bir süreçtir. İşte, bu süreçte de dikkat edilmesi gereken önemli noktalarda şunlardır:

Güven ve Sadakat

Güven vermek ve güven duymak sağlam dostlukların temelidir, olmazsa olmazıdır ve birinci noktasıdır. Verilen sözleri tutmak, sırları saklamak ve her durumda dürüst olmak, güvenilir bir dost olmanın vazgeçilmezlerindendir. Sadakat ise, zor zamanlarda bile dostunuzu desteklemek ve yanında olmak anlamına gelir. Tıpkı Ebu Bekir, Ömer Bin Hattab, Osman Bin Afvan, Ali Bin Ebi Talib, Mus’ab Bin Umeyr, Zübeyir Bin Avvam, Fatih Sultan Mehmed, Uveys El Karani, Abdulhamid-i Sani gibi ender görülebilecek şahsiyetler gibi. Her biri “güven vermekte” değil dünya markası olmak “insanlık markası” olan Efendimize biat ederek ve Ona olan bağlılıklarını da “yaşayarak” göstermişlerdir. Yani aslında bir noktada “dost olmak” zaman mekân aşmanın ötesinde de yakalanabilir diyebiliriz.

Samimi Olmak ve İçten Davranmak

Dostluk ilişkilerinde samimi ve içten olmak, yapmacıklıktan kaçınmak önemlidir. Hani çok farklı bir niyetle Efendimizin yanına gelen Ömer Bin Hattab’ın sonrasında canını, malını her şeyini feda etmekten çekinmeyerek Ebu Bekir ile “dostluk yarışına” giren yaşamını hatırlayalım. Gerçek duygularınızı ve düşüncelerinizi paylaşmak, karşınızdaki kişinin de aynı şekilde davranmasına teşvik eder. Ya da 17 yaşında “hicret etme emri verilen” Mus’ab Bin Umeyr’in hayatta “dostun bildirdiği ölçüye uymayan ne kadar şey varsa terk etmesini” hatırlayalım ve bugünkü “dostluk” kavramını tekrar bir gözden geçirelim.

Dinlemek ve Anlamak

Dinlemesini bilmek anlamak kadar dostlukta da çok önemli bir yere sahiptir. Karşınızdaki insanı dikkatle dinlemek ve söylediklerini anlamaya çalışmak, ona değer verdiğinizi gösterir. Bu, güvenin ve bağın güçlenmesine yardımcı olur. Nebevi metod da tam böyle bir uygulama noktalarıyla binlerce kalbe ulaşarak İslam Devleti’ni kurdu. Hicret ettiği Medine-i Munevvere’den doğduğu Mekke’yi fethetti. Kimlerle fethetti? Dostlarla. Hangi dostlarla? Kıymet verdiği, dinlediği, kendileri için hep iyi ve doğruyu isteyerek, onları anlayarak birlikte yaşadıkları sahabelerle fethetti.

Destek Olmak ve Yardım Etmek

Zamanımızda “kuru kalabalıklar” öyle çok ki… Adeta “kelimelerden kaleler” yapılıyor ve ömürleri on beş dakikalık ömrü olan kelebekler gibi oluyor. Hoş, on beş dakika ömür süren kelebeklerin bile varlığının muhteşem bir gayesi var.

Dostluk, karşılıklı destek ve yardımlaşmayı gerektiren bir süreçtir. Varlıkta da yoklukta da tehlikede de rahatlıkta da savaşta da barışta da aslında başımıza gelebilecek ne kadar insani hadiseler varsa onların hepsine bilerek ortak ve paydaş olmaktır. Tıpkı Bilal Habeşi gibi, Enes Bin Malik gibi, Abdullah İbni Abbas gibi… Dostunuzun zor zamanlarında yanında olmak, ona moral vermek ve gerektiğinde yardım elini uzatmak, dostluğun sağlam temeller üzerinde kurulmasına katkı sağlar.

Empati Kurmak

Empati, bir başkasının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Tabii bu zamanımızdaki kavramı ve tanımıdır. Öncesinde ne deniyordu bilmiyorum ama eminim ki bugün “empati” denilen yaklaşımın bin katı sergilenmiştir öncesinde. Çünkü samimiyet, tıpkı bilim ve irfan gibi sadece bu zamanda oluşmuş ve bu zamanda zirveye ulaşmış değildir. Empatiyi öğrenmek istiyorsanız Ashame Bin Necaşi’ye bakın, Uveys El Karani’ye bakalım ki dost nedir, şartsız şurtsuz “benlikle teslim olmak” nedir anlayabilelim.

Nihayetinde sevgili “dostlar”, güvenilir bir dost, yaşamın her anında yanınızda olan, sizi destekleyen ve anlayan kişidir. Böyle bir dost yetiştirmek, zaman ve emek gerektirir ancak sonuçları yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırır. Empati kurmak, iyi bir dinleyici olmak, güven ve sadakat göstermek, samimi ve içten davranmak, destek olmak koşulları “Nebevi Metod” la birleşince bakın bakalım o zaman “dost” kavramı havada mı kalıyor yoksa “cuk” diye oturuyor mu? Ne dersiniz?

Kalın sağlıcakla…

Gökmen CAN

Eğitimci Sosyolog

40 Yorum

 1. Mehmet Varlık
  Mehmet Varlık 8 Temmuz 2024

  Zamanımızın sıkıntılarından biride eskilerde ki gibi dost sayının giderek azalması. Bu durum psikolojik olarak bireylerin yaşam tarzını, konfor alanını ve hatta ilişkilerini olumsuz yönde etkiliyor. Yetmiyor, yetemeyince psikoloğa gidiyor. Psikolog ve Psikiyatri de gerekli elbet ama zamanımızda dost eksikliğinden oluşan yaralar için maalesef iş yükleri daha da arttı. Gerçek bir Dost samimi sohbet içerikleri tavsiye ve uyarıları ile ilaçsız tedavi gibidir. Kalemine sağlık Dostum Gökmen abim. Saygılar ve selamlar, Dosta mahrum kaldığımız bu dönemlerde dost sayılarımızı arttırma temennisi ile..

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Allahumme Amin kardeşim. Ne mutlu ki ülkemizin dört bir yanında DOSTLARIMIZ var. Selam ve dualarla…

   • Mustafa UĞUR
    Mustafa UĞUR 10 Temmuz 2024

    Yüreğine sağlık Hocam, dost yetiştirmek çok önemlidir. Ben dostluğu bir fidana benzetirim yetiştirir sular büyütürsünüz,emek verirsiniz, koca bir ağaç olur dostluğumuz, birden bitirdiğimizde koca ağacı kökünden kesmiş oluruz. O yüzden dostlarımıza, dostluklarimiza özen göstermeliyiz .

    • Gökmen Can
     Gökmen Can 10 Temmuz 2024

     Kıymetli hocam Allah razı olsun. Dostluklar insanı ayakta tutan şeylerdendir. Hele ki ana babaya ihsanın terk edildiği asrımızda ve günümüzde bu daha da kıymetli bir hale gelmiştir.

  • Münevver Ertan bulut
   Münevver Ertan bulut 10 Temmuz 2024

   Yüreğinize sağlık hocam. Dost denilince peygamber dostlarından başka daha güzel örnek verilemezdi zaten. Başarılarınız daim olsun

 2. Orhan Çakay
  Orhan Çakay 8 Temmuz 2024

  Tebrikler, elinize, aklınıza sağlık… Emeğiniz yükselerek daim olsun.

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Kıymetli ağabeyiz, aziz dost, güzel insan, yol gösteren meslek büyüğüm…Şükranlarımı sunuyorum. Aziz olasınız. Selam ve muhabbetlerimle.

 3. Davut Noyan
  Davut Noyan 8 Temmuz 2024

  Ağzına yüreğine kalemine sağlık kalemin hep hakikatı yazsın adaletin savunucusu olsun başarılar diliyorum değerli hocam

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Sevgili Başkanım, hakikat yolundaki aziz dostum. Allah bizleri her daim dualarınızda bulunduğunuz hal üzerine daim eylesin. Muhabbet ve selamlarımla…

 4. Abdullah Zengin
  Abdullah Zengin 8 Temmuz 2024

  Selam olsun koca yürekli dost olan Hocama…

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Selam olsun çağlar öncesinden Dost olabilmeyi anlatan, öğreten başta Peygamber Efendimiz olmak üzre tüm güzel insanlara…

 5. Ali yılmaz
  Ali yılmaz 8 Temmuz 2024

  Ağzınıza sağlık Hocam ellerinizden öperim selam olsun

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Değerli Evladım, güzel yürekli evladım…Gözlerinden öpüyorum. Mardine’e selamlar.

   • Bülent cankurt
    Bülent cankurt 8 Temmuz 2024

    Samimî ihlaslı bir şekilde birbirimize sarınırsak o zaman gerçek dostlar oluruz. Sırf Allāh için, bir menfaat olmaksızın birbirimizin yanında olursak o zaman dost oluruz

    • Gökmen Can
     Gökmen Can 8 Temmuz 2024

     Kesinlikle dediklerinize katılıyorum kıymetli hocam. Dostluğumuz daim ola.

 6. Tolga TOPBAŞ
  Tolga TOPBAŞ 8 Temmuz 2024

  Sevgili kardeşim, yazılarını büyük keyifle ve merakla takip ediyorum. Bizlere dostu anlatmışsın tıpkı seni gibi!

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Çok değerli dostum, tanımaktan ve dost olmaktan bahtiyar olduğum kıymetli kardeşim…Sizin gibi DOST kelimesini dolduran insanlarla hayatımıza devam etmek bizlere verilen bir nimettir, bir lütuftur. sotluğumuz ve nimetlerimiz daim ola. Selam eder hürmet ve muhabbetlerimi arz ederim.

 7. ömer demir
  ömer demir 8 Temmuz 2024

  Dost dediğin yanında olmasa bile her an yanında olduğunu bilmektir

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Ahretliğim, canım kardeşim, 40 yılı devirdiğimiz aziz dostum. Varlığına şükür. DOSTUUUMMM

 8. Aliye DENİZ
  Aliye DENİZ 8 Temmuz 2024

  “Cuk” diye oturmuş Kalemine yüreğine sağlık

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Teşekkür ederim değerli hocam. Sizlerin de kalemlerine ve yüreklerine sağlık. Hürmet ve selamlarımala…

 9. Kaan Salvatore
  Kaan Salvatore 8 Temmuz 2024

  Toplum olarak vurdumduymaz olduğumuz şu dönemlerde.Her zamanki gibi adaleti, hakkı dostluğu ve saflığı en doğru şekilde bize aktardığınız gibi toplumdaki kendini bilmezlere karşı ders niteliğinde sunduğunuz bu yazı için öncelikle teşekkürler ağzınıza ve emeğine sağlık.Sayın Eğitimci Sosyolog Gökmen Can .

  • Gökmen CAN
   Gökmen CAN 8 Temmuz 2024

   Allah razı olsun Kaan’ım. Allah senin anana babana devletine ve milletine dost olmanı nasip etsin

 10. Hasan Ulaş
  Hasan Ulaş 8 Temmuz 2024

  Allâh razı olsun hocam

 11. Hatice Demir
  Hatice Demir 8 Temmuz 2024

  Dost, çok önemli içi-altı dolu dolu bir kavram. Olmaya çalışmak önceliğimiz, bulmaya çalışmanın da zor olduğu, bulmuşken de kıymetini bilmemiz gereken bir kavram. Olmak, bulmak ve kıymet bilmek duasıyla 🤲 dost ve abi, bu iki kavramın hakkını veren kıymetli insan Gökmen Can, kalemine yüreğine sağlık..

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Allah razı olsun kardeşim. Sizleri bahşedene şükürler olsun.

 12. Dilek Kaban
  Dilek Kaban 8 Temmuz 2024

  Ellerinize, emeğinize, yüreğinize sağlık. Tüm yazmış olduğunuz yazılarınızda gerçekleri, güzellikleri, iyilikleri, tespitleri yılmadan cesurca anlattığınız, yüreklerimize dokunduğunuz, paylaştığınız, yol gösterdiğiniz için bizim için önemli bir dost oldunuz. Teşekkür ederiz. Dostlarınızın daha da çoğalması dileğiyle yolunuz gönlünüz açık olsun inşaAllah 🤲

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Teşekkür ederim Dilek kardeşim. Sizler de aynı şekilde birlikte mesai harcadığımız süre içinde dost nasıl olunacaksa bize öyle dost oldunuz. Bizim için çok değerlisiniz. Umarım hayatınızda hep dostum diyebileceğiniz insanlar olur. Selamette kalınız.

 13. Yusuf ŞİMŞEK
  Yusuf ŞİMŞEK 8 Temmuz 2024

  Kalemine yüreğine sağlık kardeşim.Harika bir yazı olmuş.

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Teşekkür ederim dostum. Varolasın. Selam ve muhabbetlerimle.

 14. Seyfullah Sarıaslan
  Seyfullah Sarıaslan 8 Temmuz 2024

  “Karlı bir gece vaktinde uyandıracağı dostları olmalı insanin “der İsmet Özel bir şiirinde.

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 8 Temmuz 2024

   Teşekkür ederim Müdürüm. Hayatı hayat tadında yaşamalı. Sizin gibi dostlarla yaşamalı. Dilinden şer, kalbinden fesatlık, aklından hinlik geçenlerden korusun Yüce Rabbim. Herkes Dost Olamıyor. Dost olmayı bilmeyenler de zaten dost yetiştiremiyorlar. İnşaallah biz olanlarsan ve yetiştirenlerden oluruz.

 15. Yılmaz Oğuz
  Yılmaz Oğuz 8 Temmuz 2024

  Rabbim gerçek dostların eksikliğini göstermesin inşallah 🙏 bu güzel dostluk yazısı için çok teşekkür ederiz hocam

 16. Ömer Tanas
  Ömer Tanas 8 Temmuz 2024

  Değerli hocam kaleminize yüreğinize sağlık..
  Şu faiz ve tefeciliğin doruk noktaya ulaştığı bir anda Allâh rızası için seven dostlara maddi ve manevi güven veren dostlara O kadar ihtiyaç var ki, eğer güven ve dayanışma artarsa faiz yalan dolan hile kaybolur. Saygılar sevgiler.

 17. Gökmen Can
  Gökmen Can 8 Temmuz 2024

  İnşeAllah kardeşim. Yaptığınız dualara canı yürekten amin diyorum. Allah bizi doğrularda sabit kılsın.

  • Ömer Tanas
   Ömer Tanas 8 Temmuz 2024

   Âmîn Ecmain 🌹🌹🌹🌹

 18. Fethullah Kaçmaz
  Fethullah Kaçmaz 16 Temmuz 2024

  Allah razı olsun değerli hocam, tamda günümüzde özlenen ve az bulunan dostluk. Belki de Allah’ın dostlarını, Resulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin dostlarını tanısak. Kur’an ve sünnetin izinde yürüsek, hayatımıza tatbik etsek. Bu güzel ve özlem duyulan, gıpta edilen dostluklara kavuşuruz. Rabbim bizleri gerçek dostluklara götürecek vasıflarla donatsın ve gerçek dostlarla beraber eylesin. Ne mutlu dostu olana, dost olabilene. Sağlık ve huzurla Allah a emanet olun.

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 16 Temmuz 2024

   ALLAH RAZI OLSUN AĞABEYİM. DUALARIMIZ MAKBUL OLSUN. AMİN.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir