"Enter"a basıp içeriğe geçin

DAVA ADAMI

DAVA ADAMI

               Çok sıkılırız bazen, çok üzülürüz. Öyle şeyler görürüz ki, “sanmaktan” çok daha fazlasıdır bunlar. Hinliklerin durdurulması için çok şey düşünür ve çok şeyler yapmaya çabalarız lakin gel gelelim ki kimi, nerede, kime ve nasıl söylesen de fazla bir şey gelmez elden.

               Sabah, ülkemizdeki en önemli ve en genç STK’larından çalışkan, özverili, yapıcı ve ömrünü “iman ve gönül yapmaya” adayan başkanı dostumla biraz muhabbet ettik. Kendisinin gece gündüz demeden koştuğuna, yorulduğuna, hastalanmasına rağmen günlerce ve hatta haftalarca evini-barkını ihmal etme pahasına bile olsa ülke insanımın nerede ne ihtiyacı varsa oralara koşup, salgın, deprem, oruç, yurt içi ve yurt dışı yardımları organize ekibi içinde olma gibi onlarca, yüzlerce proje, program ve etkinlikte baş rol oynadığının şahidiyimdir. İsmini vermeyişimin sebebi ise kendisinin hem razı olmayacağını bilmem hem de bilinmemesi yardımların güzelliğini daha da artırdığına olan inancımdır. Yani aslında tek bir kelime ile söyleyecek olursam, değerli dostum “tam bir dava adamı” numunesidir diyebilirim. Özde, ihlasla, kâmil bir iman ve cengâver yürekle, hakkaniyeti haykıran dili ve kaybedecek bir insana tahammülü olmayışıyla, nerede bana ihtiyaç varsa oraya koşarım şuuruyla, anaokulu öğrencisinden üniversiteli beyinlere ve hayatın her basamağındaki insanımıza “umut ve huzur” olmakla geçirilen bir ömür ne de güzel ne de özel ne de harika bir ömürdür değil mi? Çıkarsız, menfaatsiz, kandırmacadan uzak ve sadece “Allah rızasını” düşünerek geçirilen bir ömür.

               Bir de bu ömrün tam tersini geçirenler yok mudur? Vardır elbet! Hani onların varlığına ya da yaptıklarına bakaraktan ben yerimde durmam. Yerimde saymam. Onların yaptıklarına takılmam.  Çalışıp üretmekten geri durmam. Burada diyeniniz olabilir ki: Bu konuştukların onları taktığın demek olmuyor mu? Soru doğrudur. Cevabı ise bende olduğu için hemen vereyim cevabı: Yok, demek olmuyor. Çünkü bunları size aktarayım ki aman siz, sizleri güçten düşürecek, hedefinizden saptıracak, dilinizi gıybete, kalbinizi hüzne boğup adeta yıkıntılarına altında bırakacak şeyler yapmayın. Bakın bazı insanların çaresi yoktur. Bazı insanların varlığının manası belki de sizin doğruları öğrenip onda kararlı durmanız için bir motivasyon unsuru olmasıdır. Onlar için “keşke” gibi ifadeleri kullanarak temennilerde bulunmak yerine tüm enerjinizi çalışmalarınıza verin. Bakın Abdurrahim Karakoç üstat ne demiş bu “insanlıktan bozma dava satıcıları” için:

Onlar “dava” derler, davayı satarlar,

Toprak tükenirse havayı satarlar.

Mecnun hallerine bakıp aldanmayın,

Menfaat görünce Leyla’yı satarlar.

               Günümüzde “satıcıların” kahir ekserisi maalesef “İslam” gömleğini giyerek kandırmacalarda bulunuyorlar. Haşa İslam’da eksiklik yoktur. Sadece onları gören ve dar düşünen kimseler o “satıcıların” sebebiyle yersiz ifadeler kullanıyorlar. Hatta Prof. Erol Güngör hocam bu noktaya işareten ne de güzel söylemiş: “İslam, siyasetin arkasında filizlenen bir doktrin değildir. O hedefine tek başına yürür. İslam davasının asıl yükü fikir adamlarının omuzlarındadır. Müslüman aydınlar, alimler, mütefekkirler, sanatkârlar bu sorumluluğun şuuruna ermelidirler. Medeniyet denilen şeyi politikacılar oluşturmazlar. Medeniyet, alimlerin ve sanatkârların işidir.”

               “Dava ve dava adamlığı nedir?” konusunda söz söyleyen cümle içinden biri olan Sayın Şevki Karabekiroğlu, “dava adamı formatından uzak kimselerin hallerini” ne de güzel özetlemiş: “Para kazanmayı ve harcamayı hayatının gayesi edinmiş, almak veya satmak dışında bir değer tanımamış, mutfaktan tuvalete uzanmış boru formatında yaşayarak zihnini değil midesini çalıştıran adama/adamlara dava nedir, fikir nedir, hikmet ve hizmet nedir, tebliğ nedir anlatamazsınız.”

               Hasılı dostlar; bir yanda başta dava dedikleri ve davaya bağlı olarak var olan tüm değerleri nefisleri ve doymak bilmez nefisleri uğruna satanlar varken diğer yanda da ömrünü devletine, milletine, imanın esaslarına Allah için vakfedenler var. Kimlerle gezdiğimiz, kimlerle gezmeliyiz, kimlerle oturup kalkmalı ve kimlerle yola çıkmalıyız bu nedenle çok önemlidir. Ben kendi nefsime birlikte güzel işleri hedefleyip yol aldığımız kardeşimi, Başkanımı tercih ettim. Çünkü 2024’ün dünyasında ne dava adamı bulmak kolay ne de dava adamı olmak kolay. Birbirini tamamlayacak unsurların bir arada olması elzemdir. Geç kalmayın. Bazı tercihlerin geç yapılması yolu uzatır veya kapatır. Hadi hayırlısı.

               Kalın sağlıcakla…

Gökmen CAN

Eğitimci Sosyolog

20 Yorum

 1. Abdullah örnek
  Abdullah örnek 18 Şubat 2024

  Tebrik ederim…
  Çok doğru ve yerinde cümleler kullanmışsınız.
  ♥️

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 18 Şubat 2024

   Teşekkür ediyorum Abdullah kardeşim. Sizlerle birlikte yol almak duygularımızı ister istemez yansıtmamıza vesile oluyor. Selametle kalın.

 2. Abdullah ZENGİN
  Abdullah ZENGİN 18 Şubat 2024

  Kıymetli hocam umarım toplumumuzun her bir köşesinde bizlere motivasyon unsuru olan dostlarımız arkadaşlarımız olur da el birliği ve kuvvetle başta memleketimiz ve insanımızı ve tüm mazlumları ihya ve inşa ederiz. Kaleminize kelamınıza sağlık.

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 18 Şubat 2024

   Dualarınıza amin amin amin diyorum. Allah sizlerden razı olsun.

 3. Hayrettin Korkut
  Hayrettin Korkut 18 Şubat 2024

  -Ne kadar yobazsınız,dedi.
  -Estağfurullah,o sizin kafirliğiniz,dedim
  Necip Fazıl Kısakürek
  Dava adamı konusunda bam teline vurmuşsun değerli hocam, Üstad Necip Fazıl gibi dava adamları lazım.O yüzden bir sözünü alıntıladım.

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 18 Şubat 2024

   Yazılarımızı takip edip katkıda bulunmanız bizi mutlu etmekten ziyade ufkumuzu ve literatürümüzü geliştirmektedir. Rabbim siz gibi dostlarımızın yokluğunu göstermesin kıymetli hocam. Yüreğinize sağlık.

  • Ahmet Ayyıldız
   Ahmet Ayyıldız 19 Şubat 2024

   Dilinize yüreğinize sağlık kıymetli hocam kutluyorum selamlar sevgiler 💫🤲

   • Gökmen Can
    Gökmen Can 19 Şubat 2024

    Allah razı olsun değerli Müdürüm. Sizin öğrenciniz olmak bizlere gurur vesilesidir. Sizlerden öğrendiklerimizle zenginleşiyoruz ve eğitimin ne kadar kıymetli şey olduğunu yaşayarak anlıyoruz. Ellerinizden öperim. Selam ve hürmetlerimle…

 4. Hatice
  Hatice 18 Şubat 2024

  Allâh, bizleri iyi ve iyilerle eylesin, samimi ve ihlâslı eylesin, hak yolda şuurlu, cesur ve güçlü eylesin. Kalemine ve yüreğine sağlık G.C. abim

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 19 Şubat 2024

   Amin kardeşim amin. Nefesim yettiğince amin. Zerrelerimizin adedince amin. Allah razı olsun.

 5. Funda Tekin
  Funda Tekin 19 Şubat 2024

  Dava adamı olmak da zor bulmak da dediğiniz gibi bu ahir zamanda hocam , herşey herkes çoğunluk Allah’a iman yerine şeytana hizmet ediyor ne yazık ki… Kendi çıkar ve menfaati doğrultusunda çok acı… Rabbim bizleri ve de evlatlarımızı iyilerle haşr eylesin inşaAllah.Yolu Allah doğru dürüst insanlarla muhatap eylesin inşaAllah.
  Ağzına yüreğine sağlık hocam…

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 19 Şubat 2024

   Bizler hakikatlerin yılmaz haykıranı, anlatanı ve yaşayanı olursak dalga etkisi meydana getiririz. Sonrasında da tevekkül. Mevla bize iyilik lutfetsin. Dilinize yüreğinize sağlık.

 6. ömer demir
  ömer demir 19 Şubat 2024

  “Üzülme!
  Davanın sahibi Hak’tır.
  Hak olan davada zafer muhakkaktır.”
  Necip Fazıl Kısakürek

  Aziz dostum, onlar kendilerinin doğru yaptıklarını zannederler. Anlattıkları insanları irşat etmek içindir ama yaptıkları anlattıkları ile bir midir acaba?

  Hem kendileri demezler miydi, Davadan insan uzaklaştıranın son hali fecidir diye?

  kalemine sağlık

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 19 Şubat 2024

   Aziz dostum. Dostum demekten gurur duyduğum kadim kardeşim. Biz seninle yıllardır aynı hamur teknesinin içindeyiz. Allah tan niyazım odur ki sonumuz cennet olur ve cennete giden yolda ömrümüz hayırlı ve uzun olur. Yüreğine sağlık. Rabbime emanetsin.

 7. Münevver Ertan bulut
  Münevver Ertan bulut 19 Şubat 2024

  Allah bizleri hak olan davada sadece Allah için çalışanlardan eylesin. İslam davasında banane demeden en ufak bir katkısı dahi olana ne mutlu. Yüreğinize sağlık hocam

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 19 Şubat 2024

   Biricik torunlarımın kıymetli annesi kızım. Tüm güzel dualarınıza yürekten amin diyorum. Allah bizi sonu cennet olan yolda daim eyler umarım. Çalışmak, üretmek, anlatmak ve yaşamak gayemiz olsun her daim. Allah a menaetsiniz.

 8. İzzettin altunkaynak
  İzzettin altunkaynak 19 Şubat 2024

  Bende bundan 15 sene önce bir dava adamı tanımıştım . İsmini telaffuz etmek istiyorum, Ahmet DEMİRBAG. ALLAH ondan razı olsun bize bir dava bıraktı. Hamd olsun ki bizde elimizden geleni yapıyoruz ya da yaptığımızı sanıyoruz. Değerli dava insanı, davanın çalışanı Gökmen CAN abim de bu yolda tanıdığım güzel insanlardan biri. İyi ki varsınız.

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 19 Şubat 2024

   Kıymetli İzzet kardeşim. Ahmed Demirbağ kardeşim gerçekten sahip çıkmaya çalıştığımız değerlerimizin müthiş bir temsilcisi ve gönüllüsüydü. Zaten davalar Ahmet Demirbağ gibi kardeşlerimizin omuzlarında yükselir. Umarım biz de inşeAllah onun gibi oluruz. Rabbim onu Cennetlik eylesin. Selam ve hürmet ederim.

 9. M Mansur Balcı
  M Mansur Balcı 22 Şubat 2024

  Allah razı olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir