"Enter"a basıp içeriğe geçin

Müdür, Müdür müdür?

Peşinen diyeyim; yazının tamamını okumadan direkt başlığına bakarak beni arayacak müdür arkadaşlarıma “bi sakin olun, mesele senin müdürlüğün değil” diyerek yazımıza giriş yapalım.

               Dilimizin yapısı ve özellikleri gereği bazı kelimeleri yan yana yazınca ortaya, anlam bütünlüğü bakımından biraz irdeleme, iğneleme, savsaklama, boşa alma gibi anlamlar çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi de “Müdür, Müdür müdür?” Öğretmen arkadaşlarla aramızda espri konusudur. Duymayan, gülmeyen ve hatta cevap vermeyen öğretmen kalmamıştır diye düşünüyorum. Evet, temelde “müdürlük” makamının tartışılması anlamı çıkmaktadır ama bizim derdimiz sadece “müdürlük” değildir. Üzerine yazılar, kitaplar, denemeler, romanlar ve daha bilmem neler yazılabilir “müdürlük” hakkında ama biz olaya değişik bakıyoruz. Yine bu arada hatırlatmakta yarar vardır; “müdürlük” sadece eğitim öğretim alanında kullanılan bir sıfat değildir.

               “Müdürlük” kavramını/sıfatını gelin topluma yayalım ne dersiniz? Okuyan sizler olarak belki sizinle de ilgili bir soru bulabilirsiniz. Merak etmeyin, cevabınızı sadece siz bileceksiniz. Kimsenin bilmesine de gerek yok. Mesele toplum huzuruna bir duyar, bir bilinç, bir huzur katmaktır. Sorularımızdaki “insan, insan mıdır?” sorusu “insanlık değerini öğrenen/bilen” anlamındadır. Bunu da açıkladıktan sonra 😊başlayalım o zaman:

 • Eti kemiği, kanı canı, bedeni ruhu, dili kalbi, aklı hayali olan her insan, insan mıdır?
 • Gerçekleri anlatan her insan, insan mıdır?
 • Dilini çok güzel kullanan her insan, insan mıdır?
 • Tacirlik yapan her insan, insan mıdır?
 • Yönetim teslim edilen her insan, insan mıdır?
 • Karı-koca ve evlat olan her insan, insan mıdır?
 • İlim anlattığını/tebliğ ettiğini söyleyen her insan, insan mıdır?
 • Makam mevki emanet edilen her insan, insan mıdır?

Ya Allâh aşkına soruyorum şimdi sizlere, sadece sekiz tane örnek soru sordum ve bu soruların cevabı “evet, insandır” ise, bu kadar sorunlar, sıkıntılar nedir peki? Kim çıkardı bu sıkıntıları? Uzaylılar mı geldiler? Yok arkadaş yok, biz bu dünyada oldukça (insan) daha çok “Müdür, Müdür müdür?” ya da “her insan, insan mıdır?” sorularını çoooook sorarız.

Dili ile insanları kandıran, şerbet şeklinde zehir zerk eden, maddi çıkarları için maneviyatını ve müntesibi olduğu kurum ya da birlikteliği yıkma noktasına getiren insanlar, insan olamazlar.

Müşterisine karşı vicdan, merhamet, doğruluk, helal, iş ahlâkı gibi kavramlardan sıyrılarak muamele eden bir insan, insan mıdır?

Ana babaya karşı saygısızlıkta adeta rakip tanımayan, akraba bağları diye bir şeyi aklına getirmeyen ve bu konularla ilgili ahkâm kesen bir insan, insan mıdır?

Kürsülerden halka hitap eden, teveccüh edilen yerleri babasının çiftliği misali kullanmaktaki keyfiyet seviyesinde, geçilemeyecek bir performans sergileyen bir insan, insan mıdır?

Zamanın kadrini kıymetini bilmeyen, varlığının anlamını idrâk edemeyen ve edilen nasihatleri duyan her insan, insan mıdır?

Süslü dizeleri kaleme alan, duyguları gözler önüne seren, haykırışlar için klavye başına geçen her insan, insan mıdır?

Dünü anladığını, bugünde yaşadığını, yarına ise taşınacağını söyleyen her insan, insan mıdır?

(Lütfen kimse alınmasın, bireysel hedef yoktur ama…) her tahsil görmüş, ekonomik çalışmalarda kazanç sağlamış, öğretmen-doktor-mühendis olmuş, doktor, doçent ve profesör unvanını almış her insan, insan mıdır? (Anti parantez bazılarının nasıl doktor vb. unvanlarını alma durumlarında da şaibe olabilir.)

Başına taktığıyla, beline bağladığıyla, yüzünde bıraktığıyla, ayağına giydiğiyle, hep baş köşelere buyur edilip, tüm kallavi şeylerin önüne serildiği her insan, insan mıdır?

Bu kadar yeter bence! İnanın başım ağrıdı. Ruhum sıkıldı. Birden aklıma neler geldi neler! Tarih sayfasından ve bugünlerden kimler geldi kimler geçti. Gördüğüm, şahit olduğum ne olaylar ve nice üzücü şeyler geldi. Tahsil görebiliriz, ilim elde edebiliriz, mevki makam edinebiliriz, paramız olabilir, çevremiz tıka basa insanlarla (!) dolu olabilir, gözde olabilir ya da çok takip edilebiliriz. Sevilebilir ya da tercih edilen biri de olabiliriz. Amma… İşte, bir de bu işin amması var! Bu işin amması ise şudur:

İstenilen hangi konum ve statüde olursak olalım; öncelikle toplumsal kurum ve işlevlerini bilmeliyiz. Din, aile, eğitim, ekonomi, hukuk gibi kurumların varlığını bilmeli ve bir ölçümüz olmalı ve ölçü oluşturmalıyız. Ölçümüz çıkarlarımızdan yana yontmak şeklinde olmamalı. “Kendimiz için ne istiyorsak kardeşimiz için de onu istemeliyiz.” Kendi çıkarlarımız için nefes aldığımız sürece başkalarının nefesinde bir hiç olacağızdır. Bırakalım! İsmi cismi insan olup da “nasipsizlerden” olmayalım. Yazıktır! Hayatları karartmayalım. Bizi düşünerek kurulan cümlenin sonundaki “her insan, insan mıdır?” sorusunda bulunmayalım? Tıpkı “Müdür, Müdür müdür?” cümlesinde olduğu gibi. Öğrenelim; toplumsallığı, dini kaideleri, yaşamda nasıl var olunur ve güzellikleri öğrenelim. Yetti mi? Yetmez! Peki sonra ne yapacağız? Hayatımıza yansıtacağız. Nasıl mı? Ya-şa-ya-rak.

Kalın sağlıcakla…

Gökmen CAN

Eğitimci Sosyolog

15 Yorum

 1. Abdullah ZENGİN
  Abdullah ZENGİN 1 Eylül 2023

  Dediğiniz gibi ilim öğrenmez ve öğrendiğimizi de tatbik etmesek bize daha çok “Müdür, Müdür müdür?” sorusunu sorarlar. Kaleminize sağlık üstadım.

 2. Hayrettin Korkut
  Hayrettin Korkut 2 Eylül 2023

  “İnsanoğlu hilebazdır kimse bilmez fendini
  Her kime iyilik ettiysen sakla ondan kendini” demiş La-Edri .İnsanın fıtratında iyilik ile kötülük yan yanadır.Kim hangisini öne çıkarırsa onu öyle nitelendiririz. Kalemine sağlık üstad,insan olmak zor zanaat..

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 2 Eylül 2023

   Zor olmak değiil be aslında Hayrettin hocam. Zorlaştıran bizleriz. Halbuki herkes hakkına razı olsa, kimse kimseyi kandırmasa ve ötekileştirmese ne bileyim ya da menfaati için dünyayı rezil etmeseler saatler de topraklar da ürünler de ekmekler de paralar da yaaa ne varsa hepsi yeter. Amma işte dediğimiz gibi olmuyor maalesef.
   İyi ki ölüm var. İyi ki hesap var. Rabbimin en büyük adaletlerindendir hesap günü. Bizler sahip olduğumuz nimetleri kötüye kullanmaktan Allah’a sığınırız.
   Zoru başarırız Dostum. 🙂

 3. Coşkun sahin
  Coşkun sahin 2 Eylül 2023

  Elinize sağlık değerli hocam .Rabbimiz muvaffakiyetler versin.

   • Seyfullah
    Seyfullah 2 Eylül 2023

    “Hepiniz çobansınız güttüğünüzden mesulsünüz “.hadisi şerifince müdürluk yapan ,mesuliyetinin gereğini yapan insanlara selam olsun.

    • Gökmen Can
     Gökmen Can 2 Eylül 2023

     Değerli Müdürüm, Kendisiyle mesai yapmaktan onur duyduğum değerli ağabeyim Seyfullah hocam. Dediğiniz ve hatırlattığınız üzre mesulüz ve mesuliyeti hakkıyla yapmalıyız. Siz örnek aldığımız bir büyüğümüzsünüz. Varlığınız her daim bize mihmandar olacaktır. Ellerinizden öpüyorum. Selam ve dua ile…

 4. Coşkun sahin
  Coşkun sahin 2 Eylül 2023

  Rabbimiz muvaffakiyetler versin.Ahir zamandayiz fitne ve fesadin çok oldugu bir vakit.Saburla metanetle devam…

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 2 Eylül 2023

   Kıymetli Başkanım…Değerli Dostum…Dediğiniz gibi saburla ve metanetle devam ediyoruz. Fitne ve fesatçılar durmuyor, burnumuzun dibine kadar sokuluyorlar. Ama biz asla geri durmayacağız. Yola Devaaaammm

 5. Orhan Çakay
  Orhan Çakay 2 Eylül 2023

  Ne diyelim kalem kılıçtan keskindir. Umarım Gökmen hocamın sivri kalemi, bazı ya da birkaç insanı ya da müdürü dürtmüştür. Alınmak yok arkadaş, herkes payını alsın. Selam ve muhabbetle…

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 2 Eylül 2023

   Orhan hocam sizin gibi değerli meslektaşım ve akrabam olduğu için şanslıyım. Sizin ufkunuz ve mesleki tecrübeleriniz bizler için çok önemli. Yüreğinize sağlık.

 6. Ahmet Ayyıldız
  Ahmet Ayyıldız 2 Eylül 2023

  İnsan olmak zor çok çalışmak gerekir Diline kalemine sağlık selam ve dua ile

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 2 Eylül 2023

   Allah razı olsun Kıymetli Müdürüm. Sizler ortaokuldan bu yana hem okul Müdürümüz oldunuz hem de öğretmenlik mesleğimde Müdürüm oldunuz. Hatta oğlumun da kısa bir süre Müdürlüğünü yaptınız. Adana’da sizin gibi insanlar parmakla gösterilen değerlerimizdir. Sizlerden çok şey öğrendik. Emeklerinize sağlık. Selam ve dua ile…

 7. Aliye DENİZ
  Aliye DENİZ 2 Eylül 2023

  “Soru sormak sanattır” derim her zaman. Siz sadece “Müdür , Müdür müdür ? diye sorarsınız bütün taşlar yerinden oynar. Kaleminize yüreğinize sağlık.

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 2 Eylül 2023

   Değerli hocam yeri geldiğinde (sık sık) soruyorum. Başta kendimden başlamak üzere sorulacak ne varsa tüm baskılara başkaldırarak soruyorum. Sormak da bir erdemdir. Sizin gibi dostların destekleri de bir erdemdir. Varolun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir