"Enter"a basıp içeriğe geçin

HAİNLERİMİZE DAİR

Günümüzde, toplumların en büyük düşmanlarından biri de ihanet edenler yani hainlerdir. Tarih boyunca birçok medeniyet, hainlik ve ihanetin yıkıcı etkilerini yaşamıştır. İhanetin her türlüsü, güvenin sarsılmasına, toplumların bölünmesine ve hatta savaşlara neden olabilmektedir. Allah muhafaza, Rabbim daha beterinden korusun dualarımla diyebilirim ki; Anadolu toprakları sadece topraktan ürün verme bereketine sahip değil. Madenlerden tutun da -maazallah- hainlerimiz de çokça yetişmektedir! Hı, hemen belirtelim; ideolojik olarak sağ sol, alt üst türünden tarafgirlik olayından bağımsız bir olgu olarak karşımıza çıkan ihanet ve hainlik çok ama çok ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Hele ki son yüz yılı içine alan dönemdeki ihanet ve hainliklerin baş rol aktörleri olarak “sözde dindar” insanlar dikkatleri çekmektedir. Her şeyi herkesten iyi bilen, hep kendilerinin bildiği şeyler olan, insanları kullanmayı iyi bilen lakin önünde sonunda maskeleri düşen ve düşecek olan kimselere karşı hepimizin dikkatli olması gerekir. Yani her sakallıyı dede, her güzel laf edeni hatip, her şık giyineni bilmem ne olarak kabul etmemeliyiz.  

Bu yazımızda ihanetin çeşitli yönlerini ele alacak, ihanetin özelliklerini, topluma/toplumlara verdiği zararları ve bu hainlerden kurtulmak için devletin çok basit bir şekilde alabileceği önlemleri sıralayacağız. Tabii ki kendimize göre.

İhanetin Özellikleri

Güveni İstismar: İhanet edenler genellikle güven duyulan/güven duyulmak istenilen pozisyonlarda bulunurlar ve bu güveni de istismar etmekten imtina etmezler. İş yerlerinde, aile içinde, sivil toplum örgütlerinde veya devlet kurumlarında “güvenilir” olarak görüldükleri için bulundukları konumda, ihanetin en türlüsünü sergileyebilirler. Öncelikle sergiledikleri davranışlarla kazanılan güveni istismar etmekle birçok ailenin düzeninin bozulmasına, kurum ve kuruluşların yıkılmasına neden olan kimseler her yerde karşımıza çıkabilmektedirler.

Menfaat Merkezli Hayat: Hainler genellikle kendi çıkarları için hareket ederler. Para pul, mal mülk, güç iktidar veya başka çıkarlar için ihanet eden kişilikler, toplum için çok büyük bir tehdit oluşturlar. Gözümüzün açık olması gerekir. Gözlem ve analiz yönümüzün maksimal derecede olması gerekir. Çünkü bu tip kişiler bizleri suya götürmek için yola çıkartır ve susuz olarak başladığımız noktaya geri getirir bırakır ve bizi de tek suçlu olarak avaz avaz bağırır. Bunlara aman dikkat edelim.

Riyakarlık: Hainler genellikle iki ​​yüzlüdürler. Dışarıdan güven veren bir imaj sergilerken, arkadan ihanet etme eylemlerini gerçekleştirirler. Yere bakan yürek yakan, sağ gösterip sol vuran, dil ile yapıp arkadan çaktırmadan el ile yıkan, yüzü güleç, dili zehirli, kalbi kara ve hayatı yalan dolu olan kimselerdir. Bu tipolojilere de dikkat etmeliyiz.

Manipülatif Olmak: Hainler genellikle manipülatif ve kurnazdır! Diğer insanları kendi amaçları doğrultusunda kullanma eğilimindedirler. Dünyanın en akıllı kişileri olarak kendilerini görürler. Ellerine su dökecek kimseye rastlayamadıklarını söylerler. Doğrudur belki; ihanette ve manipülatif davranmada kendisi gibi olmayan insanlara sürekli tuzak kurdukları için doğal olarak en büyük sahtekâr ve hain kendileridir.

Nelere/Nerelere İhanet Ediliyor

Gizli Bilgilere: Kendisine güvenerek paylaşılan her türden sırrı açık etmekten geri durmazlar. Çünkü bu yolla benliklerinin ilkel yönleri ve doyumsuz istekleri tatmin olacaktır. Devlet sırlarını, şirket bilgilerini, ulusal güvenliği tehlikeye atıp çok büyük ekonomik zararlara neden olabilecek bu insanlara son derece dikkatli davranılmalı. Şimdi dersiniz ki biz nereden bilelim herkesin ne olduğunu. Kavun değil ki diplerini koklayalım. Çağımızda her türlü bilgi, iletişim, anlama ve tespit etme yolları belirgin bir şekilde bizlerin kullanmasını beklemektedirler. Bunu unutmayalım.

Ticaretteki Satışa! İş yerlerinde çalışanların veya yöneticilerin ticari sırları başka şirketlere sızdırması, rekabeti bozar ve işletmelerin zarar görmesine neden olabilir. Dijital çağın aslında en büyük sorunlarından biri de budur. Havsalaları durduracak yöntem ve metotlarla ortalıkta cirit atan ticari katillere denk gelebiliriz.

Vatana: Bir ülkenin düşmanlarına bilgi sağlamak veya terör örgütlerine katılmak gibi eylemler, vatanın güvenliğini tehlikeye atar ve masum insanların hayatını riske sokar. Şu an tüm dünyada en çok bu türden ajanlar kullanılmaktadır. Hatta ülkemizde son dönemlerde bayağı bir ajan yakalanmıştır. İsmi, cismi, ailesi, dili ve daha bilmem neleri bizden olan ama kalbi zift karası olup da vatan için atmayacak kadar kör olan kimseler yakalanmış ve adalette cezalarını bulmuşlardır.

Aileye: Aile içi ihanetler, güvenin sarsılmasına ve psikolojik travmalara neden olabilir. Aldatma, sadakatsizlik ve aile bağlarının kopması gibi durumlar ailenin ve bireylerin mutluluğunu tehdit eder. Koca koca aileler yerle bir olabilirler.

Devletimiz Hainlere Karşı Neler Yapmalı

Sıkı Güvenlik Tedbir ve Kontrolleri: Devlet, önemli pozisyonlara atanacak kişileri titiz bir şekilde araştırmalı ve güvenlik kontrollerinden geçirmelidir. Bunun için de “liyakat” sistemi işletilmelidir.

Eğitim Revize Edilip Yüksek Bilinç Düzeyi Yakalanmalı: Topluma, ihanetin tehlikeleri konusunda eğitim verilmeli ve insanlar bilinçlendirilmelidir. Bu, ihanetin önlenmesine ve toplumun daha güvenli hale gelmesine yardımcı olabilir. En önemli yardımcı ise bu konuda “eğitimdir”.

Adalet Güçlendirilmeli: Hainlik ve ihanet suçlarını işleyenlerin adalet önünde hesap vermesi önemlidir. Adalet sistemi etkili bir şekilde çalışmalı ve suçlular caydırıcı cezalar almalıdır. Haksız olan “baba” olsa bile cezasını çektirecek bir duyarlılığı geliştiren kimselerden oluşmuş bir hukuk sistemi inşa edilmeli ve bunda geri adım atılmamalı.

İnsan Kaynakları Politikaları “Güven” Temelli Olmalı: İş yerlerinde ve devlet kurumlarında insan kaynakları güvenilir olma politikaları oluşturulmalıdır. Pozisyonlara atanacak kişilerin referansları titizlikle incelenmeli ve güvenilirliği sağlanmalıdır. Yani iş yine gelip “liyakat” konusuna dayanıyor.

Toplumsal Dayanışma ve Doğru İletişim Yolları Geliştirilmeli: Dayanışma ve güçlü iletişim, ihanetin önlenmesinde önemli bir rol oynar. Toplumda güçlü iletişim akabinde toplumsal dayanışmanın tahsisini sağlar. Toplumsal güvenin artması, ihanetin azalmasına ve toplumun daha sağlam bir temele sahip olmasına yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, ihanetin her türlüsü toplum için büyük bir tehdittir. Devletin ve bireylerin ihanetle mücadelede etkili adımlar atması, toplumun güvenliğini ve istikrarını sağlamak için hayati öneme sahiptir. Güvenilirlik, dürüstlük ve adalet prensiplerine dayalı “liyakat” esaslı bir toplum inşa etmek, hainlerin köklerini kazımak için önemli adımlar olarak görülüp plan ve uygulamalara gidilmelidir.

Kalın sağlıcakla…

Gökmen CAN

Eğitimci Sosyolog

14 Yorum

 1. Gülsüm DEMİROĞLU
  Gülsüm DEMİROĞLU 5 Mayıs 2024

  Harika tespitler..Eline, emeğine,kalemine sağlık Değerli Arkadaşım..Başka söze gerek yok zaten çok güzel açıklamışsın..Rabbim bizleri,iyi niyetimizi suistimal eden,art niyetli fitne,fesat ikiyüzlü,hainlerden muhafaza eylesin.. Aminn 🤲🏻

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 5 Mayıs 2024

   Kıymetli arkadaşım evvela teşekkür eder hürmetlerimi sunarım. Düşüncem odur ki içinde bulunduğumuz yurt bizim tek kalemiz. Kale muhasara altında. Kale adeta kuşatılma üzerine kuşatılma saldırılarına maruz kalıyor. İnanıyorum ki SANCAK DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKACAK DALGALANACAK. Yani buradan, yani ANADOLU’DAN. Değerlendirmen için müteşekkirim Arkadaşım. Selam ve hürmetlerimle…

   • Münevver Ertan bulut
    Münevver Ertan bulut 6 Mayıs 2024

    Allah sizden razı olsun. Allah bizleri,devletimizi her türlü kötülükten hainlikten korusun 🤲

 2. Abdullah ZENGİN
  Abdullah ZENGİN 5 Mayıs 2024

  Kaleminize, dilinize, yüreğinize sağlık değerli hocam. Çok yerinde şeylere değinmişsiniz. Allah bizleri ihanetten ve dolayısıyla da hainlikten muhafaza eylesin. AMİN:

 3. Bahri Yılmaz
  Bahri Yılmaz 5 Mayıs 2024

  Güzel tespitler hocam kaleminize Emeğinize sağlık Selamlar saygılar

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 5 Mayıs 2024

   Bahri ağabeyim teşekkür ediyorum. Çok sağolun. Okumanız benim için çok kıymetli. Selam ve hürmetlerimle…

 4. Hayrettin Korkut
  Hayrettin Korkut 5 Mayıs 2024

  Tespitler tam isabet.Rasyonalist düşüncenin yerini pragmatik düşünce alınca maalesef hainlerimiz “işim bu.” adı altında çoğaldı.guzel bir konuyu işlemişsin değerli dostum 👏👏👏

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 5 Mayıs 2024

   Kıymetli Hocam Kıymetli Dostum…menşei bize ait olmayan bir çok şeyin bizdenmiş gibi içimize yerleştirilmesinden sonra bunların da yüksek sesle yüzümüze karşı yüksek sesle söylenmesiyle bizim daha da dikkatli olmamız gerekmektedir. Yani süslü, içli, duygulu ya da bilimsel(az da filimsel) her cümleye inanamamalıyız. Hayat bize bunu öğretti maalesef.

 5. Ömer Tanas
  Ömer Tanas 5 Mayıs 2024

  Yüreğinize sağlık değerli hocam

 6. Seyfullah
  Seyfullah 5 Mayıs 2024

  Allah ihanet etmekten ve ihanete uğramaktan cümlemizi muhafaza etsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir