"Enter"a basıp içeriğe geçin

52. İSTASYONDAN KUMBARAYA

52. İSTASYONDAN KUMBARAYA

               -Hemşerim yolculuk nereye? Kumbaraya mı gidiyorsun?

               -Burası senin kaçıncı istasyonun? İstasyon mu ne?

               -Nerelere uğradın şimdiye kadar? Kimlerdendin ki?

               -Neden cevap vermedin; yolculuk kumbaraya mı? Biriktirdiklerinle mi karşılaşacaksın?

               – Peki biriktirdiklerinle karşılaşmaya hazır mısın? Söyle söyle hazır mısın?

               -Kumbara deyince nasıl da gözlerin fal taşı gibi açıldı. Aklına ne akçeler ne liralar ne külçeler geldi değil mi? He he…Bekle bekle…Bekle görürsün kumbaranın içindekileri!

               Her yaş bir istasyondur ömürde. Her yaştaki istasyonların niteliği de felsefesi de hükmü de farklı oluyor. Bazı istasyonlarda gözlerine bakıp da merhamet görmediğimiz nefes alanları, ileriki istasyonlarda kumbaraya doğru sarıp sarmalayıp karşılaşacağımız güne kadar kumbaraya emanet etmek için koşar adımlarla bir ağızdan ilerliyoruz kumbaradaki paydaşlarımızla.

               -Annem deyip mi ağlattın yoksa; “ah evladım ah” diyerek mi ağlattın?

               – “Kîl u kal” diyerek mi ağlattın gözleri…Hem de en mahzunundan kırarak kalpleri.

               -Maddiyat benim için önemli değil diyerek mi sakladın yoksa kağıtlara duyduğun renk sevdanı?

               – “Benim” diyerek başladığın tüm tercihlerinin ederiyle karşılaşacağını mı unuttun nefes alırken? Hadi o zaman sana kolay gelsin diyeceklere de söyleyecek bir şeylerin olsun da! Hadi hadi görelim hadi! Dinliyoruz seni!

               -Aklınla ukalalaşıp kalbinle övündüğün kaçıncı istasyonda ineceğini bilmeden bu pervasızca gidişin bir sonunun olmayacağını mı zannediyorsun? Güldürme beni güldürme! Herkesin, istisnasız birikim yaptığı yerde paylaşılacak anların kaçınılmaz anlarına doğru hazırlık mı yapmadın? Yoksa kumbaram yok diye mi düşünüyorsun? Çok ama çok tuhafsın be kanka.

               -Kimlerin sesini duymamıştın? Belki de hepsi seni bekliyor kumbarada!

               -Kimlerin gözyaşlarına kör bakmıştın? Işıklar mı yoktu yoksa kalbin mi zifiri karanlıktı?

               -Kalbini yedi kule zindanlarına mı emanet etmiştin? En vicdansızlığından kararınla.

               -Yoksa kandırdıklarının sayısını mı unuttun? Merak etme kumbarada göreceksin. Dedim ya hani en başta; hepimiz biriktiriyoruz, hem de bir zerresi kaybolmayacak şekilde biriktiriyoruz.

               -Yoksa “Bilal ve Nazire’yi” duydun da “amaaaan” mı dedin? Onları da mı ciddiye almadın? Görünenin arkasına inecek kadar uzun değil miydi akıl halatların?

               -Sahi kaçıncı istasyona geldin?

               -52. İstasyon mu? İniyor musun? Şey, pardon indiriliyor musun? Ne yani dönülmez akşamın ufkunda “o mahur bestenin” tınısı mı seni 52.oturumda kumbaraya indiriyor? Tamam! Müsaade senindir diyoruz, müsaadenin esamesinin okunmayacağı yolculukta.

               -Dur, dur! Bak ne diyeceğim! Gittiğin yerde şok olacaksın. 52 istasyon boyunca biriktirdiğin; hem de var ya, bilinç altına mahkûm ettiğin o kadar çok şeyle karşılaşacaksın ki anlatamam. Kandırdıkların, kandırmaya çalıştığın, kandırdığını düşündüğün, görmez sandığın, göremez sandıkların, bilemezler ve bilmeye muktedir olamazlar dediğin öyle kimselere rastlayacaksın ki, adeta abandone olacaksın bak! Demedi deme.

               -Koltuk vermeyecekler sana. Hele ki önden buyurun lafını hiç duymayacaksın. Aa hocam hoş geldiniz, sizi çok seviyorum, emriniz olur ibareleri yerini sana yapışacak olan mahlukalar alacaklar. Onları göreceksin ama para etmeyecek fırtınaların. Yaa, öyle kolay olmayacak biriktirdiklerinle karşılaşmak.

               -Fazla tutmayalım biz seni! Bekleyenler vardır seni şimdi. Senin omuzlarda getirip emanet ettiklerin gibi sen de şimdi emanete bırakılacak bir kumbara birikimisin. Bakalım artık, kaçıncı istasyonda kimler gelecek sana. Kimler gözüne ve gönlüne şaşkın şaşkın bakacaklar da hiçbir ses işitemeyeceksin.

               -Kim derdi ki “günaydın hayatım” diye başlayan bir günün ortasında, 52.istasyonun sonbaharında biriktirdiklerinle karşılaşacağın, açılan kumbara ile yüz yüze geleceğin değil mi?

               -Sahi, siz bu yazıyı okuyan nefes alan kimse; siz kaçıncı duraktasınız? İnmenize kaç var? Kimse “inmemi 5 geçti” demesin. Bu yolda duraklar şaşmaz. Hele ki biriktirdiklerin hiç kaybolmaz.

               Yaşayın sağlıcakla, inin istasyonunuz da sağlıcakla ve karşılaşın biriktirdiklerinizle sağlıcakla…

               Gökmen CAN

Eğitimci Sosyolog

21 Yorum

 1. Bülent cankurt
  Bülent cankurt 12 Kasım 2023

  Rabbim ahirete yatırım yapanlardan eylesin. Yolumuzu aydınlattığınız için teşekkür ederim

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 12 Kasım 2023

   Allah razı olsun değerli hocam. Sizin gibi güzel kardeşlerimizin varlığıyla ahirette haşrolmak, Peygamberimizin elinden Kevser’den içmek duasıyla…

   • Ahmet Ayyıldız
    Ahmet Ayyıldız 12 Kasım 2023

    Allah razı olsun kıymetli hocam emeğinize yüreğinize sağlık sevgiler

    • Gökmen Can
     Gökmen Can 12 Kasım 2023

     Allah sizden de razı olsun Değerli Müdürüm. Hürmet ve muhabbetlerimle…

 2. Bülent cankurt
  Bülent cankurt 12 Kasım 2023

  Rabbim ahirete yatırım yapanlardan eylesin. Yolumuzu aydınlattığınız için teşekkür ederim. Darısı bizim başımıza

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 12 Kasım 2023

   Amin Bülent hocam. Allah size hayırlarla dolu bir hayat nasip etsin.

 3. Bilal Öztürk
  Bilal Öztürk 12 Kasım 2023

  Elinize emeklerinize sağlık hocam. Yazıyı okuyunca şu söz geldi aklıma. Sırf dünya içinmi yaralıtındın bütün vaktini ona harcıyorsun.

 4. Hayrettin Korkut
  Hayrettin Korkut 12 Kasım 2023

  Son durağa gelip gelmediğimizi Hak bilir.Her an yolculuk başlayacakmışçasına hazır olmak gerek.Allah bizi hazırlardan eylesin .Kalemine,kelamına sağlık saygıdeğer hocam

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 12 Kasım 2023

   Varolasın kıymetli DOSTUM. Kalbi aynı atan insanlardan mürekkep bir topluluk aynı zorluğu çok kolay aşabilirler. Biz her daim birlikte güçlüyüz.

 5. Veysi Danış
  Veysi Danış 12 Kasım 2023

  Allah herkesin kumbarasini gonlundekilerle doldursun :). Çok güzel ve ince detaylarla yazmışsınız hocam

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 12 Kasım 2023

   Allah razı olsun kardeşim. Selametle kalınız. Hürmet ve muhabbetlerimle…

   • Adle kaymaz
    Adle kaymaz 12 Kasım 2023

    Rabbim ahirete birikim yapanlardan eylesin inşeAllah kaleminize yüreğinize sağlık hocam

    • Gökmen Can
     Gökmen Can 12 Kasım 2023

     Allah razı olsun kardeşim dilinize sağlık. Yuvanız ve ömrünüz bereketli ve huzurlu olsun. Hürmet ederim.

 6. Gülsüm DEMİROĞLU
  Gülsüm DEMİROĞLU 12 Kasım 2023

  Eline,yüreğine sağlık Değerli Arkadaşım…
  İnşaallah bizlerde geride bıraktığımız durakları, yılları en verimli şekilde değerlendirenlerden olabiliriz..Elimizden geldiğince iyi,vicdanlı,merhametli,duyarlı,diğergam,adil,
  ahlâklı,dürüst vs…olmaya,insanlara karşı hep empati kurarak davranmaya en üst düzeyde dikkat ederek yaşamaya çalıştık…Kötü olup kazanacağımıza,iyi olup kaybetmeyi,vicdanımızın sesini dinleyerek hareket etmeyi tercih ettik…Bu dünyada bilinmese de Rabbim bilsin yeter dedik…
  İnşaallah kumbaralarımız hayırla,iyilikle,güzellikle dolmuştur…🙏🏻🤲🏻
  Hayırlı Akşamlar Diliyorum…

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 12 Kasım 2023

   İlla ki durağımız var ve illa ki ineceğiz ve de omuzlardan indirileceğiz Berzah’a ve sonrasına… Hayırlı niyetlerle ve hayırlı amellerle geçirilecek bir ömür gökkube için hoş bir sedanın sermayesidir. Allah eksik etmesin bizlerden. Hayırlı geceler arkadaşım. Allah a emanetsiniz.

 7. Fethullah Kaçmaz
  Fethullah Kaçmaz 12 Kasım 2023

  Allah razı olsun değerli hocam,
  Evet ölüm avcısı peşimizde ve bizi ne zaman yakalayacak meçhul. Ancak biliyoruz ki her nefis ölümü tadacak ve ecel geldi mi ne bir an geri ne de bir an ileri geçmeyecektir. İşlediğimiz zerre miktarı hayr olsun şer olsun hesabını verecez. Kiramen katinin unutmadan , şaşırmadan ve hakka girmeden hepsini not alır. Uzuvlarımız da yaptıklarını itiraf edecek ve islediklerimize şahitlik edecekler. Önümüzdeki zamana kavuşacağımız belirsiz, gecmişe müdahele etme imkanı kalmamışken fırsat bu deyip içinde bulunduğumuz anı ilahi rızayı kazanmak için var gücümüzle gayret edecez, sebat edecez sabredecez ümitle af kapısını çalacaz, açılsın diye ümitle bekleyecek ve ısrarımıza devam edecez emaneti sahibine teslim edene dek gayret üstüne gayret imanı güçlendirecez Kemal’e ersin diye uğraşacaz. Rabbim bize ahireti kazanmayı kolay eylesin. Müslüman kardeşlerimizin derdiyle dertlenmryi, dertlerine çare olabilmeyi ve tek vücut olabilmeyi nasip eylesin , bizleri af ve kâfirler topluluğuna karşı muzaffer eylesin. Amin 🤲
  Saygı ve hürmetlerimle Allah a emanet olun. Sağlık ve huzurunuz ebedi olsun

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 12 Kasım 2023

   Kıymetli Fethullah ağabeyim, sizin gibi kıymetli ve bana sürekli güzel ve ahireti hatırlatan bir kardeşimin varlığına şükrediyorum. Bizlerin kemalatı ilimle ve amelle olur. İlim öğrenmek ve hayata yansıtmak çok büyük bir meziyet olsa bile Allah’ın meşiyeti iledir. Umulur ki hakkımızda en güzel olan takdir edilmiştir ve bizi biriktirdiğimiz güzel dostlarımızla haşroluruz. Düşünün bir kere; Peygamberimizin sancağı altındasın ve amel kefenin sağ tarafı olan hayır kefesi dolu dolu. Amin amin amin Allahumme Amin

 8. Abdullah ZENGİN
  Abdullah ZENGİN 12 Kasım 2023

  Yazılarınız çok güzel ve özel. Duygularınıza ve fikrinize sağlık değerli hocam kıymetli kardeşim

  • Gökmen Can
   Gökmen Can 12 Kasım 2023

   Allah razı olsun değerli kardeşim. Dua ve selam ile…

   • Gökmen Can
    Gökmen Can 29 Kasım 2023

    Allah sizden de razı olsun kardeşim. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir