"Enter"a basıp içeriğe geçin

ABE GÖZÜN AYDIN

Saati söylemeden sizlerle hasbihale bir kez daha başlıyorum. Bugün aldığım güzel ve sevindirici bir haberle biraz nostaljiden yana takılalım dedim. Unutulmaya yüz tutmuş ve hatta okul sıralarında bile öğretilmeye çalışılan ve bir türlü muvaffakiyete ulaşamadığını müşahede ettiğimiz bir konuyu dile getirmek istedim. Aslında şöyle demek daha doğru olur: Ben şimdi bir mektup yazacağım. Gerçek zamanlı, gerçek konulu ve gerçek kişi ve duygularıyla gözler önüne sermekte bir sakınca görmediğim bu konuda siz de bir kişiye güzel bir duygu yaşatabilirsiniz. Ben şimdi mektup yazacağım. Elazığ şivesinin ve Elazığ yöresinin kelimelerinin çiselediği ve kırmızıyla yazacağım bu mektubun sizlerde bir yansıması olmasını umut ediyorum. Neden buradan sonra kırmızı yazacağım diye sorarsanız da bir sonraki yazımda size anlatacağım ve yine sizi taa eskilere götüreceğim.

               Kıymetli ağabeyim, değerli ezemoğlu!

               Satırlarıma Allâh’ın selamıyla başlarım. Nedisin abe? İnşeAllâh eyisindir? Beni sual edecek olursan şükürler ola kındırlanıp gidik abe, ellerinden öpim.

               Abe, bugün anamdan çok hoş bir haber aldım. İşittim ki çağanın nur topu gibi bir çağası olmuş. Yanim dede olmuşsun abe. İnan çok sevindim. Ele mutlu oldum ki ne desem anlatamayacağımı bilim. Ama yine de sahan yazmak istedim. Allâh yavrularını, çağalarını bağışlaya, üzlerini güldüre. Aslında abe çok sevinmemle birlikte sahan bazı duygularımı ifade etmek istim. Bilmim belki de yaş aldıkça yuha ürekli mi olim nedim bilmim. Ama nedersin bizim oranın çağasıyım, duygu yüklü olik da.

               Abe, sen ezeme ve Mamoş abeye her zaman bir övünç oldun. Hemi Zeko bibiyi söylemim bile. Rahmetli ezem ve Mamoş enişten “Çağam İbram ele hoş ki çok akkıllı” derlerdi. Çok fazla yanyana gelemesek bile şahitliğim çohtur. Ezeme “eze saatin ne güzel ver takam da” dediğim de “uuuyy veremem onu bahan çağam aldı” derdi. İki lafından biri İbram dı. Ne güzel bir evlat oldun onlara. Senden razı olarak gözlerini yumduklarından şüphe etmim. Seni ve sizi bilenlerin de heç biri etmez diye düşinim.

               Abe, üç ablana ne güzel bir abe oldun. Sözlerinle, yaklaşımınla, kol kanat germenle, yeri geldi mi tatlı sert cümlelerinle eminim ablalarıma “nasıl kardeş seçmek istisiz” diye sorsalar ezemin dediği gibi “İbram’ı” sıfatlandururlar. Yeğenlerine de sadece dayı olmamışsundur. Çok şanslılar. Hatta abe hatırli misin 1989 da bize gelmiştin arkadaşlarınla; işte o gelişin bahan “davaya sadakat nasıl olur” ışığını açık bıraktırdı. Evet, dava adamı olmak istersem abem gibi olmalıyım dedim hep ve elhamdulilleh.

               Yengeme ne de hoş bir eş, ana babasına ne de hörmetkar bir güvey oldun. Tıpkı yengemin ezeme dördüncü kızı olması gibi. Allâh bağışlaya sahan dua ettiren ve güzel söz söylettiren çağaların da çok gısmetli. Çünkü babaları sensin abe. Dayılarına, ezelerine, bibilerine, şimdiki uyduruk kelimeyle kuzenlerine de ne güzel bir yeğen ve dayıoğlu ezeoğlu oldun.

               Abe, gelelim sadede; anam yani ezen bugün bahan İbram abenin torunu oldu. Dün Zahid’in çağası oldu deyince sanki benim torunum olmuş gibi çoh sevindüm. Aklımdan hemen senin hürmetkâr ve vefakâr bir evlat, himayeci bir gardaş, ürekli bir dayı ve arkadaş, bizlere örnek olan abe olman geldi. Bu gadar güzellikleri kendinde toplamaya gayret eden ve bunu da sadece kul olma bilinciyle yapmaya çalışan sen, yani ezemin çağası İbram ne güzel bir dede olur da. İnan aksini düşünmim, düşünemim. Gısmet olursa çağaların sahan ne gader saygılı ve sevgiliyse torunun herhal daha fazla olacah. Rabbim acılarını göstermeye. Sahan, yengeme ve ana babasına yâr ola guzum. Dine imana, vatana memlekete devlete hayirli bir evlat ola.

               Tekrar gözün aydın abe. Mutluluğunu yürekten paylaşim. Yengemlere selamlarımı ve gözaydın dileklerimi iletirsen çok sevinirim abe. Herkese İbram gibi bir dede nasip olmaz diye düşinim. Elhamdulilleh.

               Allâh’a emanet olasız abe. Galın sağlıcahla…

               Ezeoğlun

Gökmen CAN

2 Yorum

  1. Yusuf Şimşek
    Yusuf Şimşek 28 Mart 2023

    Kalemine sağlık çok güzel olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir