"Enter"a basıp içeriğe geçin

KODLARIMIZ

Her milletin kendilerine has “kodları” vardır. Bu “kodlar” onların DNA sı gibidir. Bir kültüre, bir millete ait olan fertlerin en önemli görevlerinden biri de bu “kodları” geliştirmek, geliştirerek muhafaza etmek ve bu uğurda varlığını ortaya koymaktır. Çünkü bu “kodlar” bizden binlerce yıl önce yaşamaya başlamış; şerefli, haysiyetli, karakterli ve tüm insanlığa numune olan bir milletin kalan paha biçilemez mirasıdır. Asıl meselenin mirasın altından girip üstünden çıkarak nefsi ve köksüz davranışlarla savurmak ya da kötülüğün adımlarını atarak değil, insanlığımızın ve “kodlarımızın” varlığını yine göklerde dalgalandırmaktır.

               Evet, bu milletin “kodları” vardır. Bu “kodlar” o kadar kolay oluşmadı. Bu “kodlar” masa başında çalışarak teknokratların ya da bürokratların oluşturduğu ve dizayn ettikleri kodlamalar değildir. Bu “kodlar” temelsiz ve eğreti olarak sadece ânı kurtarmaya yönelik, öylesine tedbirlerle oluşturulan “kodlar” değildir. Bu milletin “kodlarında” o kadar güzel ve özel satır başları var ki; bu satır başları insanlık kokan, maneviyat fışkıran, merhametin buram buram kokusuyla tütsülenmiş ve benliklerine işlemiş bir bütündür.

               Bu milletin “kodlarında” birlik ve beraberlik vardır. Bu milletin “kodlarında” mutluluk kadar mutsuzluğun paylaşılmasındaki asalet vardır. Candan önce cananın düşünülmesi vardır. Kendinden önce ana baba, kardeş, arkadaş, konu komşu ve muhtacın varlığını gözetme vardır. Depremlerinden sel afetlerine varıncaya kadar, savaştan etkilenenlerden tutun da bulanık suları içmeye mahkûm bırakılan tüm insanların amanlarına koşup müşkülatlarına yetişme gayreti ve aşkı vardır.

               Bu milletin “kodlarında” eşine, çocuklarına, eşinin akrabalarına, tüm din kardeşlerine ve dahi topyekûn dünya mazlumlarına hami olmak varıdır. Bu milletin “kodlarında” hayır ve güzellikleri öğrenip öğrenme vardır. Öğrendiklerini hayatına işlemek vardır. Öğrendiklerini öğretmenin erdemli yanlarını tebliğ etmenin vakarlı duruşu, yaşamının asaleti vardır. Bu milletin “kodlarında” isminin cisminin önemli olmadığı ancak ve ancak öğrendikleriyle amel etmenin faziletine doğru son sürat koşmanın, yorulmamanın, vazgeçmemenin, pes etmemenin kazandıran yanları vardır.

               Bu milletin “kodlarında” nankörlük yoktur. Bu milletin “kodlarında” yediği kaba ihanet etme, oturduğu sofrayı dağıtıp kalkma, hayatına haramları bulaştırarak değersizleştirme yıkımları yoktur. Bu milletin “kodlarında” üşüyene kol kanat, yalın ayaklıya sımsıcak, incitmeyen bir toprak, ihtiyaç duyulduğunda tereddüt etmeden yağmur gibi rahmet sağanağı; gönlü kırık, yüreği hazan vurmuş misali kış hayatlı kimselere bahar olma, yaz olma, yeri geldi mi beraberliğin zirve noktası “biz olma” cihanşümul davranışları vardır.

               Bu milletin “kodlarında” sözlerinde letafet, davranışlarında zarafet, gülüşünde hüsnü niyet, hiddetinde merhamet, yaklaşımında selamet, devam ettirmesinde Allâh rızası için niyet, görüşünde feraset, anlayışında basiret, kalbinde adalet, fikriyatında incelik ve yüce gönüllülük vardır. Bunları sergilerken örnek aldıkları tarihe mal olmuş yüce şahsiyetleri vardır. Bu örnek şahsiyetleri en güzel temsil etme kararlılığı vardır. Peygamber Efendimizi, sahabelerini, devlet ve milletine kanaat önderi olmuş gerek ilmiyle gerek bilimiyle gerek sanat ve dizeleriyle gerek yapıp yurt edinmede sarsılmaz birer güç olan, tarihe tanıklık etmeye devam eden eserlerin sahipleriyle tarih sahnesinde ışıl ışıl parlayan gül yüzlüleri vardır. Bu milletin “kodlarında” dilleri, elleri, gözleri ve kalbiyle sadece ve sadece toplumsal alî menfaatler vardır.

               Bu milletin “kodlarında” doğru söz, sadakat, refakat vardır. Paylaşım vardır. Dirlikte ve birlikte yek vücut olmak vardır. Kişisel hırstan uzak al bayrak altında güzelliklere yelken açmak vardır. Bu milletin “kodlarında” denizinden karasına, havasından yerin altına kadar tüm güzellikleri yaşamaktan öte, yaşatmak önceliği vardır. Sevene can veren, isteyene mihmandar olan, bir damla suyu bile öncelikle karşısındakine sunan ve hayat olmak gibi ince davranış kalıpları vardır. Bu milletin “kodlarında” tüm dünyanın bir olup da yıkmaya ant içtikleri ortadan kaldıracakları “bizi” ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek diye yok olmayacak vatan sevgisi vardır. Kapılarını, sofralarını, keselerini ve ömürlerini ihtiyacı olanlara amade edecek engin yürekleri vardır.

               Velhasıl dostlar, bu milletin ne bugün ne de yarın, yedi değil on dört düveli bir olup sarsmayı başarsalar bile yıkamayacakları, bozamayacakları, tarumar edemeyecekleri geçmişten atiye uzanan, tüm aleme örnek olacak güzelliği, kudreti ve azameti vardır. Bu milletin “kodlarında” geçmişten kopma yoktur. Bu milletin “kodlarında” düştüğü yerden daha güçlü bir kalkış ve diriliş vardır.

               Başlayan yeni dirilişimizin ve daha da güçlenen “kodlarımızın” bizlere hayırlı olmasını diliyorum.

               Kalın sağlıcakla…          

Gökmen CAN

Eğitimci Sosyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir